| Model Number : | SWT25100F |
| Certification : | CE |
| Price : | Negotiation |
| Payment Terms : | 100% T/T payment before ship |
| Supply Ability : | 100pcs/month |
| Delivery Time : | 10-15 working days |
AC220V SWT25100F Nylon Cable Tie Machine With Fast Bundle Function
Automatic wire tie tool for bundle 18mm cable harness, wire harness, or other soft tubes etc.
Self locking nylon cable ties by using auto cable tie gun machine.
Technical data of nylon cable tie gun
| 1. Wire tie tool gun | |
| Model | SWT25100F |
| With a fixed cable tie gun | 284* 240 *149mm, 4kg |
| Bundle speed | 0.8S tying, tightening and cutting a cable tie and |
| Bundle productivity | 2400pcs including the time of picking and placing objects |
| Applicant cable ties | T25100 |
| Length of cable tie | 100mm |
| Width of cable tie | 2.5mm |
| Head size of cable ties | L4.6*W4.7*H3.8mm |
| Applicant bundle diameters for wire | Ø2mm – Ø18mm |
| Applicant bundle diameters for tubes | Ø2mm – Ø16mm |
| Machine size | L67 * W66 * H67cm |
| Voltage | AC220V, 50/60Hz |
| Pneumatic pressure | 0.5Mpa |
| 2. Trading information | |
| Seaport | Shenzhen, Guangzhou |
| Lead time | 15 working days |
| Packing | Packed in wooden cases |
| Transport ways | By sea, air, DHL, FedEx |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 1 year |
Features of automatic wire tie tool
4. The binding forces are adjustable. 8kgs is the biggest one.
5. The automatic cable tie machine is able to bundle the work pieces with step features.
6. Pneumatic pressure 5kg/cm²; Voltage: AC220, 50/60Hz
Advantages of automatic cable tie gun
1. Automatic cable tie machine can bundle lots of nylon zip ties in short time.
2. A tie gun can replace 2 workers and save time.
3. Nylon cable ties are loose, and they can be transferred into the tie gun one by one.
5. The binding forces 20N – 80N are adjustable.
Applications
Automatic cable tie gun for wire cables, medical silicone tubes, copper pipes of air conditionings
Be suitable for bundle outer coils with nylon cable ties.
Packing info
Automatic cable tie machine would be packed in wooden cases.
| No. | Packing size | G.W./kg | N.W./kg |
| 1. Host machine | 80*74*85cm | 100/kg | 80/kg |
| 2. Vibration bowl | 70*60*63cm | 70/kg | 60/kg |
FAQ
1. Does automatic cable tie gun use different sizes of nylon cable ties?
No, it doesn’t. SWT25100F uses nylon cable ties T25100.
2. Does fixed cable tie gun for SWT25100F bundle diameters of wire harness up to 23mm?
No, the bundle diameters are from 2mm – 18mm.