ZH-1450XAG Basic Module Automatic Crash Lock Bottom Paper Box Folder Gluer Machine
    Ask Lasest Price
    Brand Name : PRINTYOUNG
    Model Number : ZH-1450XAG
    Certification : CE
    Payment Terms : L/C, T/T
    Supply Ability : 10 Sets per Month
    Delivery Time : 25 work days
    • Product Details
    • Company Profile
    ZH-1450XAG Folder Gluer
    Features
    1.With Several national patents,the performance of the GEN 5 machine is ahead of its peers.
    2.Modular structure,different functions can be combined according to customer needs.
    3.Functions can be upgraded after purchase.
    4.The Multi-motor transmission has strong power,fast speed,and longer service life.
    5.Equipped with synchronous belt transmission with high speed and low noise.
    6.The upper and lower conveyor belts are powered,and there is no curling phenomenon.
    7.The new curved arm bracket has a unique shape and a beautiful appearance.
    8.Possible to upgrade to the four six-corner devices at any time.
    Technical Parameters
    Paperboard
    210 ~ 600 gsm paperboard compatible with E/F corrugated board
    Box Forming
    single side gluing,pre-folding,crash lock bottom
    Paper Board Feeding
    automatic feeding
    Glue Type
    cold glue
    Electric Power
    30kw AC 3PH 380V
    Weight
    6000 kg
    Over Dimension
    17.5 * 2.2 * 1.8 m
    (I) (II) (III)
    Box Type
    A
    B
    C(min)
    D(min)
    Side-glue Box(I) Flat Box(III)
    250 ~ 1450 mm
    150 ~ 700 mm
    120 mm
    50 mm
    Pre-fold Box(I)
    250 ~ 1450 mm
    150 ~ 700 mm
    120 mm
    50 mm
    Crash Lock Bottom Box(II)
    250 ~ 1450 mm
    150 ~ 700 mm
    120 mm
    50 mm
    Configuration
    Paper Feeding Section
    Aligner Section
    Pre-folding Section
    Crash Lock Bottom Section
    Lower Gluing Tank
    Folding and Closing
    The Second and fourth folding line 180°.
    Trombone Section
    Transmission
    The upper and bottom of the belt are power, and the pressure can be adjusted by the air source.
    Box Squaring Device
    Synchronous Belt & Synchronous Wheel
    Aviation Connector
    Easy to install and transport.
    KQ Spraying System
    Surveillance Camera
    The output of the box can be observed.
    Independent Electrical Box
    Electric Shift Row
    Button control shift row,save manpower.
    Top LED Screen
    Easy to observe the batch situation and production efficiency of the box.
    Shoot the Structure
    The counterline of the flat mouth box can be corrected.
    Tone Wheel
    The local folding belt speed can be adjusted separately to correct the box pair line.
    Human-computer Interaction and Touch Screen
    Sponge Belt
    It can make the box more stable and tight when the output of the platform.
    Option
    Spray Gluing System for Cold Glue with 3 Guns
    Hotmelt Glue System
    Plasma System
    Automatic Box Packing Machine
    Box samples
    • Haven't found right suppliers
    • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.